Kraków, 24.03.2019

Szanowni Państwo, drodzy Parafianie!

  

         Po kilku spotkaniach z Księdzem Proboszczem i po licznych rozmowach we własnym gronie, jako Rada Duszpasterska działająca przy naszej Parafii, zdecydowaliśmy, że nam jako osobom świeckim, łatwiej będzie przedstawić i zwrócić się do Państwa z postulatami dotyczącymi pilnych, bieżących spraw związanych z działalnością naszej Wspólnoty, które wymagają szybkich decyzji.

         Otóż, w obecnym momencie zbiegły się dwa zadania, które powinny być rozpoczęte. Związane jest to jednak z koniecznością zapewnienia odpowiedniego, znaczącego finansowania. Bez zwiększonego zaangażowania się ze strony Parafian, nie będzie to możliwe.

         Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że sprawami, które zamierzam Państwu możliwie zwięźle przedstawić, Rada Parafialna wraz z Księdzem Proboszczem zajmuje się intensywnie już 9 miesiąc, tj. od czasu objęcia Parafii przez Ks. Bogdana Leśniaka.

Odbyło się w tym czasie w sumie kilkanaście spotkań w tym 4 spotkania Rady w pełnym składzie. Ponieważ w chwili obecnej odbywają się wybory do nowej Rady, chcieliśmy zamknąć pewien etap i zebrać w całość wszystkie ustalenia, przekazując je do kontynuacji nowej Radzie.

        

         Pierwszą sprawą, jest rozpoczęcie modernizacji dwóch oddzielnych budynków plebanii, w celu polepszenia ich funkcji użytkowych. Budynki te mają po ok. 40 lat, powstały w początkowym okresie budowy domów systemem developerskim, wzniesiono je przy użyciu ówczesnych materiałów słabej jakości i po okresie długoletniej eksploatacji przez kilku właścicieli nadają się w dużej mierze do gruntownego remontu. Zresztą każdy zainteresowany, może naocznie przekonać się o tym fakcie.

Jak Państwu wiadomo z wcześniejszych komunikatów, staraniem poprzednich księży, a w szczególności Księdza Łukasza Kotarby, który w ostatnim roku był administratorem Parafii, udało się nam zakupić bliźniaczy dom sąsiadujący z pierwszym budynkiem plebanii. Ten zakup był możliwy dzięki zaoszczędzonym środkom z okresu kilkunastu pierwszych lat istnienia naszej Wspólnoty.

Celem zakupu domu, było stworzenie możliwości zamieszkania trzeciego kapłana, w sytuacji jak wszyscy widzimy ciągłego powiększania się parafii i w perspektywie realnego, znacznego powiększenia się liczby parafian. Wygospodarowana przestrzeń, pozwoli także na przyjęcie w godziwych warunkach gości parafii np. stażysty kleryka czy choćby księdza rekolekcjonisty.

Środki, które zostały po zakupie domu w czerwcu ub. roku, nie pozwalają na rozpoczęcie kosztownego remontu ostatnio powiększonej plebanii.  Zaznaczyć tu należy, że aby wyremontowane mieszkania mogły służyć kolejnym księżom, którzy jak mamy wszyscy nadzieję w przyszłości będą pracowali przy tym kościele, prace powinny być przeprowadzone solidnie i przy użyciu dobrych materiałów budowlanych.

Jeśli ktoś z Państwa remontował ostatnio dom, to zdaje sobie sprawę, że szczególnie wszelkie materiały i akcesoria budowlane bardzo podrożały.

         Remont dwóch bliźniaczych budynków ma być prowadzony tak, aby doprowadzić do ich połączenia. W trakcie modernizacji ma powstać stosunkowo duża sala konferencyjna na parterze, która będzie w razie potrzeby służyła spotkaniom różnych grup parafialnych istniejących przy parafii, spotkaniom dekanalnym księży, spotkaniom z racji wizytacji biskupich i innym celom, choćby okolicznościowym.

W tym miejscu należy podkreślić, że wymienione spotkania, dotychczas odbywające się w sali nad zakrystią, nie mogą od dwóch lat mieć tam miejsca, ponieważ sala decyzją poprzednich księży, została udostępniona Szkole nr 97 na świetlicę. Spotkało się to z życzliwym przyjęciem ze strony Dyrekcji i grona rodziców.

Wspólną wolą zainteresowanych stron, jest kontynuowanie wynajęcia sali w kolejnych latach, w związku z trudnymi warunkami lokalowymi szkoły, które w najbliższym czasie, jak wszystko wskazuje, nie ulegną poprawie.

 

Szanowni Państwo!

 

         Było pewną tradycją pierwszych lat istnienia tego kościoła, że poszczególne elementy jego wyposażenia, były fundowane przez chętnych parafian, którzy zgłaszali się do proboszcza. Dzięki temu przede wszystkim, mogliśmy w bardzo krótkim czasie doprowadzić do konsekracji naszej świątyni przed 10 laty.

Dlatego pomyśleliśmy, że w podobny sposób, można by sfinansować zakup, np. wymagającej wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, parkietów czy płytek lub armatury do remontowanych pomieszczeń rozbudowywanej plebanii.

Szczegółowy spis możliwych do zakupu materiałów zostałby przygotowany i udostępniony.

         Drugą możliwością znacznego zaoszczędzenia środków, jest wykonywanie robót systemem gospodarczym. Tutaj liczylibyśmy na zgłaszanie się chętnych osób prowadzących różne firmy budowlane, instalacyjne czy wykończeniowe, mieszkających na terenie parafii, którym sprawy tego kościoła są bliskie.

         Z kolei Parafianie, którzy z różnych powodów nie mogliby sponsorować zakupów materiałów czy robocizny, a chcieliby mieć swój udział w kosztach remontu, wzorem praktykowanym w wielu innych parafiach, mogliby skorzystać z trzeciej formy wsparcia i wziąć udział w tzw. niedzielnych "zbiórkach kopertowych" na potrzeby parafii, ale z podaniem swoich danych.

Za wszystkie wyżej wymienione grupy ofiarodawców, byłyby odprawiane msze święte wieczyste, po ich wpisaniu do specjalnej Księgi Darczyńców.

 

Drodzy Parafianie!  

        

Drugim pilnym zadaniem, do którego  wszyscy powinniśmy się odnieść ze zrozumieniem, jest rozpoczęcie budowy organów piszczałkowych w murach tego kościoła.

         Jak wiadomo już z informacji podawanych poprzednio przez Księdza Łukasza i ostatnio przez nowego proboszcza Ks. Bogdana Leśniaka, po trzech latach intensywnych prac, w tym po kilku roboczych wyjazdach zagranicznych, została wybrana, a w listopadzie  ub. roku i zaakceptowana przez Komisję Kościelną d/s Muzyki przy Krakowskiej Kurii, firma budowy organów Giovanniego Pradella z Caiolo pod Mediolanem, będąca jedną z najlepszych i najbardziej znanych nie tylko w Europie ale i na Świecie. Jeżeli udałoby nam się zrealizować ten ambitny projekt, powstałyby organy o wyjątkowym brzmieniu, będące pierwszymi tego typu w Polsce, tzn. zbudowanymi za pomocą oryginalnej technologii i materiałów używanych do budowy organów barokowych przed trzystoma laty.

         W tym miejscu należy dodać, że wg wiedzy specjalistów z kręgu muzyki organowej mieszkających na terenie naszej parafii, a także z poza niej, zbudowane organy z uwagi na ich wyjątkowość,

mogłyby być wynajmowane do nagrań, służyć recitalom i koncertom, po prostu przynosić splendor naszemu kościołowi.

Kolejka do organomistrza Pradellego jest długa i aby rozpocząć trwający minimum 4 lata okres wykonawczy, należałoby w najbliższym czasie zatwierdzić projekt, podpisać umowę i co się z tym wiąże wpłacić zadatek w wysokości ok. 25% wartości organów. Końcowa cena jest w trakcie ustaleń.

Po wpłacie zaliczki, w kolejnych dwóch latach trwania realizacji, moglibyśmy spokojnie zbierać środki na następne raty.

         Doświadczenia innych parafii pokazują, że istnieją rozmaite sposoby pozyskiwania funduszy na budowę organów. Są nimi rozprowadzane cegiełki, płyty z nagraniami muzyki zarejestrowanej na podobnych instrumentach zbudowanych przez wybranego budowniczego, czy wpłaty fundatorów gotowych pokryć powstanie części lub całości poszczególnych głosów w instrumencie. Godzi się podkreślić, że pierwsi sponsorzy już się zgłosili!

Innym sposobem byłoby zawiązanie stowarzyszenia działającego przy parafii, którego zadaniem byłoby pozyskiwanie środków przede wszystkim od darczyńców zewnętrznych. To wszystko, to miejmy nadzieję nieodległa, ale przyszłość.

Teraz natomiast, to pilna konieczność w zebraniu wspomnianych 20 - 25% środków na rozpoczęcie realizacji  dzieła, które jak zapewnia organomistrz Pradella i co udowadnia na przykładzie powstałych już realizacji rozrzuconych po całym świecie, powinno służyć bez większego remontu przez kolejne 200 - 300 lat.

         Nasze pokolenie parafian byłoby więc tym pokoleniem, które to znamienite dzieło - czyli powstanie unikatowego w skali Polski instrumentu - mogłoby stworzyć.

 

Szanowni Państwo! 

Zdajemy sobie sprawę, jako członkowie rady Duszpasterskiej, że obecnym jak i każdym przeszłym i kolejnym czasom towarzyszą trudności. Wydaje się jednak, że nie znając przyszłości, nie powinniśmy zwlekać z podjęciem decyzji o przystąpieniu do przedstawionych projektów.

         Pierwszy z nich, powiększy plebanię, zapewni godne życie i odpoczynek obecnym i kolejnym zatrudnionym w tej parafii księżom,

drugi, pozwoli nam, obecnym parafianom zbudować instrument, który może przetrwać i mamy nadzieję przetrwa kilkaset lat.

 

Liczymy zatem na Państwa zrozumienie, ale i na ofiarność. Gotowi jesteśmy tak my jak i Ksiądz Proboszcz odpowiedzieć na wszelkie dodatkowe pytania.

 

         Bardzo dziękuję za uwagę i poświęcony czas na wysłuchanie tego komunikatu. Szczęść Boże wszystkim Państwu!